Dve tváre slovenských píl. Dnes hromžia na lesníkov, no vlaňajšok mali nebývalý

Pred mesiacom slovenské píly upozornili, že prestanú odoberať drevo od štátnych Lesov SR, lebo je drahšie ako v cudzine. Bili na poplach, že ich drahé štátne drevo oberá o medzinárodnú konkurencieschopnosť, nakoľko im za ostatný rok na svetových trhoch klesli ceny predávaného reziva až o tretinu. Teraz sú už zbrane odložené, lebo lesy znížili ceny.
„Od štátnych lesov už drevo opäť odoberáme. So svojimi cenami sa už totiž dorovnávajú na úrovne bežné v okolitých krajinách,“ povedal aktuálne pre TREND Ján Božík – spolumajiteľ druhej najväčšej píly v krajine PRP z Tomášoviec neďaleko Lučenca.

Pravdou je aj to, že do obchodného súboja s lesníkmi vstúpili tuzemské píly také mocné ako ešte nikdy predtým. Vlaňajší rok mali vôbec najziskovejší v histórii.

Pre brandžu úzko nadviazanú na stavebníctvo či nábytkárstvo je to o to cennejšie, že z „krízových“ prepadov spred desiatich rokov sa spamätávala veľmi dlho. Do ziskov sa vrátila iba pred štyrmi rokmi.

Práve vlaňajší profit celého slovenského drevárstva, ktorému okrem výrobcov drevotrieskových dosiek velia práve píly, sa dostal až na 19 miliónov eur. O štyri milióny vyššie ako v doteraz rekordnom roku 2006.

Vlaňajší úspech píl už potvrdzujú aj výročné správy viacerých z nich. Vôbec najväčšia domáca píla Rettenmeier Tatra Timber, ktorá ročne poreže vyše 600-tisíc kubíkov ihličnatého dreva, vlani zarobila 6,6 milióna eur. O štyri milióny viac ako predvlani a o dva a štvrť milióna viac ako v jej rekordnom roku 2014.

Podnik z Liptovského Hrádku v rukách nemeckej rodiny Cordesovcov pritom zisk dosiahol pri medziročnom zvýšení tržieb zo 75 na 87 miliónov eur. V rokoch nástupu krízy mal tržby zhruba polovičné.

Viac na stránakch eTrendu : https://www.etrend.sk/firmy/dve-tvare-slovenskych-pil-dnes-hromzia-na-lesnikov-no-vlanajsok-mali-nebyvaly.html


Príspevky autora E-trend
  • Dobrovoľní hasiči zapálili pílu, investor zvažuje odchod

    Drevárska fabrika myWood Polomka Timber nemeckej rodiny Rettenmeier bola až trikrát obeťou úmyselného podpaľačstva.Teraz má ešte aj problém s odškodnením od poisťovne.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.